Skip to content

35 Bretonian Dr W.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Jun 1, 2005

Property Information

Block112
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,010
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
65%
Improvement Value:$73,200
35%
Total Assessment$207,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,357+5.2%
2024$5,092+3.5%
2023$4,920+1.3%
2022$4,857+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 12648, Page 840

Property Built

Built

Year Built: 1935