Skip to content

25 Bretonian Dr. W.Brick, NJ 08723

Built 1938

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 13, 2025

Property Information

Block112
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class15
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage676
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,500
66%
Improvement Value:$62,700
34%
Total Assessment$185,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,784+5.2%
2024$4,547+3.5%
2023$4,393+1.3%
2022$4,337+1.6%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$269,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 18051, Page 1001Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$178,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 17051, Page 1267Recorded3/13/2018

Property Sale

Sale
$173,000

From:

To:

Sq Ft676DeedBook 15755, Page 454Recorded3/3/2014

Property Sale

SaleMulti
$150,000
DeedBook 15472, Page 277

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 14075, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1938