Skip to content

427 Silver Sands WayBrick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Date
Apr 24, 2024

Property Information

Block112
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,848
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,200
52%
Improvement Value:$125,400
48%
Total Assessment$258,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,680+5.2%
2024$6,349+3.5%
2023$6,134+1.3%
2022$6,056+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940