Skip to content

150 Bretonian Dr. E.Brick, NJ 08723

Built 1945

Last Sale Price
$209,000
Last Sale Date
Jan 9, 2017

Property Information

Block113
Lot40
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,639
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,000
56%
Improvement Value:$97,400
44%
Total Assessment$222,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,745+5.2%
2024$5,460+3.5%
2023$5,275+1.3%
2022$5,209+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft1,639DeedBook 16658, Page 94Recorded2/13/2017

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 5384, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1945