Skip to content

536 Parker Ave.Brick, NJ 08724

Built 1935

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Oct 9, 2001

Property Information

Block918
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page51.2

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,499
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$410,600
76%
Improvement Value:$130,500
24%
Total Assessment$541,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,123+5.4%
2024$13,403+3.6%
2023$12,932+1.3%
2022$12,765+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 10568, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1935