Skip to content

135-167 Van Zile Rd.Brick, NJ 08724

Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Aug 21, 2025

Property Information

Block1149
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class10
Description3-1SB
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage10.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$5,250,000
75%
Improvement Value:$1,750,000
25%
Total Assessment$7,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$326,250+5.4%
2024$309,625+3.6%
2023$298,750+1.3%
2022$294,875+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$6,800,000
DeedBook 19939, Page 679Recorded2/27/2025

Property Sale

SaleMulti
$4,300,000
DeedBook 5595, Page 69