Skip to content

1930 Route 88Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block1149
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class10
Description2SCB-3SF
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage26.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$13,500,000
66%
Improvement Value:$7,000,000
34%
Total Assessment$20,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$535,050+5.4%
2024$507,785-13.5%
2023$586,759+1.3%
2022$579,149+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$12,500,000
DeedBook 4993, Page 319