Skip to content

1005 Route 70Brick, NJ 08724

Commercial

Last Sale Price
$4,035,162
Last Sale Date
Dec 28, 2000

Property Information

Block1149
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class---
Description2-1SF1G
Dwellings1
ZoningB3
Sq Footage---
Acreage4.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,108,500
55%
Improvement Value:$1,757,100
45%
Total Assessment$3,865,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$100,892+5.4%
2024$95,751+3.6%
2023$92,388+1.3%
2022$91,190+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$4,035,162
DeedBook 10274, Page 733

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 5721, Page 992