Skip to content

396 Godfrey Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1928

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
May 31, 2018

Property Information

Block1245
Lot168
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage708
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,000
72%
Improvement Value:$46,700
28%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,359+5.2%
2024$4,144+3.5%
2023$4,006+1.4%
2022$3,951+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft708DeedBook 17139, Page 1286Recorded6/8/2018

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 12700, Page 465

Property Sale

Sale
$72,000
DeedBook 5580, Page 590

Property Sale

Sale
$66,500
DeedBook 5257, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1928