Skip to content

324 Boland Ave.Brick, NJ 08724

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Jul 24, 2025

Property Information

Block1245
Lot176
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,774
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$127,000
44%
Improvement Value:$164,800
56%
Total Assessment$291,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,631+5.2%
2024$7,254+3.5%
2023$7,012+1.4%
2022$6,916+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$540,000
Sq Ft1,774DeedBook 20088, Page 56Recorded7/31/2025

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 15235, Page 1710

Property Built

Built

Year Built: 2003