Skip to content

314 Boland Ave.Brick, NJ 08724

Built 1930

Last Sale Price
$48,200
Last Sale Date
Oct 22, 1998

Property Information

Block1245
Lot185
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage708
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
72%
Improvement Value:$46,800
28%
Total Assessment$169,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,440+5.2%
2024$4,221+3.5%
2023$4,080+1.4%
2022$4,024+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$48,200
DeedBook 5636, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1930