Skip to content

352 Hulse Ave.Brick, NJ 08724

Built 1942

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
May 12, 2021

Property Information

Block1246
Lot54
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.1

Building Details

Building Class16
Description3-1SF 1441
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,441
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
56%
Improvement Value:$105,600
44%
Total Assessment$238,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,226+11.4%
2024$5,591+3.5%
2023$5,404+1.4%
2022$5,330+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
Sq Ft1,441DeedBook 18494, Page 1706Recorded5/24/2021

Property Sale

Sale
$254,800

From:

To:

Sq Ft1,441DeedBook 16093, Page 1169Recorded5/29/2015

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 13909, Page 1184

Property Sale

SaleMulti
$63,500
DeedBook 5345, Page 267

Property Sale

SaleMulti
$40,250
DeedBook 5314, Page 319

Property Built

Built

Year Built: 1942