Skip to content

807 Blasius Ave.Brick, NJ 08724

Built 1988

Last Sale Date
Aug 22, 2008

Property Information

Block1271
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage894
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
56%
Improvement Value:$99,700
44%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,954+5.2%
2024$5,661+3.5%
2023$5,472+1.4%
2022$5,396+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1988