Skip to content

796 Marbro Ave.Brick, NJ 08724

Built 1964

Last Sale Price
$322,000
Last Sale Date
Jun 20, 2008

Property Information

Block1271
Lot51
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,752
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,500
51%
Improvement Value:$125,800
49%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,755+5.2%
2024$6,421+3.5%
2023$6,207+1.4%
2022$6,122+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$322,000
DeedBook 14051, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1964