Skip to content

792 Marbro Ave.Brick, NJ 08724

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2025

Property Information

Block1271
Lot55
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,204
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$132,500
57%
Improvement Value:$99,300
43%
Total Assessment$231,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,062+5.2%
2024$5,763+3.5%
2023$5,570+1.4%
2022$5,494+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1968