Skip to content

318 Eastham Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 8, 2017

Property Information

Block1317
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1.5SF-1G 1590
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,590
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,100
57%
Improvement Value:$123,500
43%
Total Assessment$289,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,573+5.2%
2024$7,199+3.5%
2023$6,959+1.4%
2022$6,864+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$387,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 16183, Page 1769Recorded9/9/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950