Skip to content

310 Eastham Rd.Point Pleasant Beach, NJ 08742

Built 1960

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Sep 29, 2021

Property Information

Block1317
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,384
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,300
69%
Improvement Value:$75,100
31%
Total Assessment$242,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,339+5.2%
2024$6,026+3.5%
2023$5,825+1.4%
2022$5,745+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,384DeedBook 18717, Page 1670Recorded10/12/2021

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,384DeedBook 15640, Page 344Recorded9/16/2013

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 5725, Page 477

Property Built

Built

Year Built: 1960