Skip to content

472 Eagle PassBrick, NJ 08723

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2012

Property Information

Block131
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,272
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$129,400
41%
Improvement Value:$186,300
59%
Total Assessment$315,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155+5.2%
2024$7,750+3.5%
2023$7,488+1.3%
2022$7,394+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1958