Skip to content

75 East ViewBrick, NJ 08723

Built 1995

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Oct 5, 2021

Property Information

Block131
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,358
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
37%
Improvement Value:$219,100
63%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,968+5.2%
2024$8,524+6.7%
2023$7,986+1.3%
2022$7,881+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000
Sq Ft2,358DeedBook 18738, Page 622Recorded10/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1995