Skip to content

141 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Apr 21, 2020

Property Information

Block1323
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class18
Description2SF-2SF2G 2166
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,166
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,500
52%
Improvement Value:$419,900
48%
Total Assessment$870,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,761+5.6%
2024$21,559+3.5%
2023$20,839+1.4%
2022$20,553+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft2,166DeedBook 17868, Page 1071Recorded4/27/2020

Property Sale

Sale
$497,500
DeedBook 14178, Page 43

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 10779, Page 660

Property Built

Built

Year Built: 1980