Skip to content

145 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 3, 2024

Property Information

Block1323
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1136
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,136
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$477,000
73%
Improvement Value:$173,800
27%
Total Assessment$650,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,768+5.3%
2024$15,929+3.5%
2023$15,389+1.4%
2022$15,174+1.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1970