Skip to content

151 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Date
Oct 2, 2006

Property Information

Block1323
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page66.2

Building Details

Building Class17
Description2SF1G-P 2176
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,176
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$431,700
66%
Improvement Value:$224,000
34%
Total Assessment$655,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,147+5.2%
2024$16,301+3.5%
2023$15,756+1.4%
2022$15,540+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 13363, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1980