Skip to content

120 S. Beverly Dr.Brick, NJ 08724

Built 1913

Last Sale Date
May 23, 2024

Property Information

Block1374
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class15
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage816
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,200
77%
Improvement Value:$75,700
23%
Total Assessment$326,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,548+5.2%
2024$8,127+6.9%
2023$7,605+1.4%
2022$7,498+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1913