Skip to content

59 S. Beverly Dr.Brick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jul 23, 2007

Property Information

Block1375
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G-P 0960
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage960
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
55%
Improvement Value:$109,300
45%
Total Assessment$242,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,349+5.2%
2024$6,036+3.5%
2023$5,834+1.4%
2022$5,754+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$325,000
DeedBook 13757, Page 1746

Property Built

Built

Year Built: 1992