Skip to content

148 Hill Top Dr.Brick, NJ 08724

Built 1984

Last Sale Price
$299,900
Last Sale Date
Feb 1, 2021

Property Information

Block1380
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,400
62%
Improvement Value:$87,300
38%
Total Assessment$229,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,007+5.2%
2024$5,710+3.5%
2023$5,520+1.4%
2022$5,444+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$299,900
Sq Ft1,008DeedBook 18303, Page 1860Recorded2/8/2021

Property Sale

Sale
$190,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15844, Page 1631Recorded7/9/2014

Property Sale

SaleMulti
$98,000
DeedBook 5244, Page 821

Property Built

Built

Year Built: 1984