Skip to content

60 Beverly Beach Rd.Brick, NJ 08724

Built 1943

Last Sale Price
$160,100
Last Sale Date
Jan 22, 2010

Property Information

Block1375
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page67.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage640
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,200
75%
Improvement Value:$47,800
25%
Total Assessment$188,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,916+5.2%
2024$4,674+3.5%
2023$4,518+1.4%
2022$4,456+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$160,100
DeedBook 14526, Page 1554

Property Built

Built

Year Built: 1943