Skip to content

503 Riverside Dr. So.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$83,000
Last Sale Date
Nov 28, 1989

Property Information

Block148
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,568
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,200
54%
Improvement Value:$114,200
46%
Total Assessment$248,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,416+5.2%
2024$6,098+3.5%
2023$5,892+1.3%
2022$5,818+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 4813, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1935