Skip to content

517 Riverside Dr. So.Brick, NJ 08723

Built 2013

Last Sale Price
$339,500
Last Sale Date
Mar 6, 2020

Property Information

Block148
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,689
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$134,800
46%
Improvement Value:$157,400
54%
Total Assessment$292,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,548+5.2%
2024$7,174+3.5%
2023$6,931+1.3%
2022$6,843+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$339,500
Sq Ft1,689DeedBook 17844, Page 319Recorded4/3/2020

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 16056, Page 545Recorded4/16/2015

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 15615, Page 1388Recorded8/16/2013

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 15441, Page 1952