Skip to content

580 Beach Plum RdBrick, NJ 08723

Built 1962

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 17, 2013

Property Information

Block158
Lot265
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.2

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,008
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
60%
Improvement Value:$73,300
40%
Total Assessment$181,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,683+5.2%
2024$4,451+3.5%
2023$4,300+1.3%
2022$4,246+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 15656, Page 1163Recorded10/7/2013

Property Sale

SaleMulti
$93,000
DeedBook 5255, Page 474

Property Built

Built

Year Built: 1962