Skip to content

423 Mohawk Dr.Brick, NJ 08723

Built 1941

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Jan 25, 2018

Property Information

Block177
Lot87
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.1

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF1G 1025
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,025
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$138,800
66%
Improvement Value:$73,000
34%
Total Assessment$211,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,471+5.2%
2024$5,200+3.5%
2023$5,024+1.3%
2022$4,960+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft1,025DeedBook 17036, Page 1186Recorded2/27/2018

Property Sale

SaleMulti
$176,500
DeedBook 11655, Page 409

Property Sale

SaleMulti
$125,200
DeedBook 10888, Page 417

Property Built

Built

Year Built: 1941