Skip to content

594 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
May 23, 2014

Property Information

Block190
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 2756
Dwellings1
ZoningR10
Sq Footage2,756
Acreage1.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,700
44%
Improvement Value:$179,900
56%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,255+5.2%
2024$7,846+3.5%
2023$7,581+1.3%
2022$7,485+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft2,756DeedBook 15819, Page 653Recorded6/4/2014

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 12911, Page 536

Property Built

Built

Year Built: 1935