Skip to content

606 Adamston RdBrick, NJ 08723

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Nov 12, 2025

Property Information

Block190
Lot42
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2G
Dwellings1
ZoningB2
Sq Footage1,424
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$162,000
62%
Improvement Value:$98,000
38%
Total Assessment$260,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,716+5.2%
2024$6,383+3.5%
2023$6,167+1.3%
2022$6,089-16.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,424DeedBook 20201, Page 1393Recorded11/19/2025

Property Sale

Sale
$259,500

From:

To:

Sq Ft1,424DeedBook 17493, Page 1950Recorded6/6/2019

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 5622, Page 385

Property Built

Built

Year Built: 1955