Skip to content

553 Mark DrBrick, NJ 08723

Built 1980

Last Sale Date
Apr 6, 2015

Property Information

Block190
Lot62
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page17.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,227
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
54%
Improvement Value:$102,600
46%
Total Assessment$222,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,755+5.2%
2024$5,470+3.5%
2023$5,285+1.3%
2022$5,218+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980