Skip to content

507 Adamston Rd.Brick, NJ 08723

Built 1948

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jun 2, 2005

Property Information

Block195
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
DescriptionA-1SF2G 1287
Dwellings1
ZoningRR1
Sq Footage---
Acreage0.9

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,400
58%
Improvement Value:$105,700
42%
Total Assessment$251,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,486+5.2%
2024$6,165+3.5%
2023$5,956+1.3%
2022$5,881+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000
DeedBook 12671, Page 1679

Property Built

Built

Year Built: 1948