Skip to content

29 Paul Jones Dr.Brick, NJ 08723

Built 1994

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Mar 5, 2022

Property Information

Block260
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,064
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$438,600
70%
Improvement Value:$185,800
30%
Total Assessment$624,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,128+5.2%
2024$15,329+3.5%
2023$14,811+1.3%
2022$14,623+1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$610,000
Sq Ft2,064DeedBook 18970, Page 749Recorded3/30/2022

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1994