Skip to content

96 Bayview Dr.Brick, NJ 08723

Built 1985

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block270
Lot102
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,062
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,100
60%
Improvement Value:$157,100
40%
Total Assessment$396,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,734+5.5%
2024$9,227+3.7%
2023$8,898+1.4%
2022$8,779+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1985