Skip to content

49 Farragut Dr.Brick, NJ 08723

Built 1958

Owner
---
Last Sale Price
$1,034,000
Last Sale Date
Oct 16, 2025

Property Information

Block261
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,783
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,400
55%
Improvement Value:$217,200
45%
Total Assessment$482,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,466+5.2%
2024$11,848+3.5%
2023$11,447+1.3%
2022$11,303+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,034,000
Sq Ft2,783DeedBook 20191, Page 1571Recorded11/10/2025

Property Built

Built

Year Built: 1958