Skip to content

26 Farragut Dr.Brick, NJ 08723

Built 2009

Last Sale Price
$955,000
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block261
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class18
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,760
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,900
40%
Improvement Value:$344,500
60%
Total Assessment$574,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,837+5.2%
2024$14,102+3.5%
2023$13,625+1.3%
2022$13,452+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$955,000
Sq Ft2,760DeedBook 19258, Page 1820Recorded12/23/2022

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,760DeedBook 16379, Page 597Recorded4/29/2016

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 14762, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 13856, Page 1821