Skip to content

38 Farragut Dr.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$180,000
Last Sale Date
Jul 31, 2013

Property Information

Block261
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2SFG-P 2507
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,346
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$269,400
47%
Improvement Value:$298,100
53%
Total Assessment$567,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,659+5.2%
2024$13,932+3.5%
2023$13,461+1.3%
2022$13,291+1.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,346DeedBook 15606, Page 1548Recorded8/7/2013