Skip to content

727 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 2016

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Jan 14, 2022

Property Information

Block264
Lot49
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description3SF2G-P 1702
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,702
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
56%
Improvement Value:$192,600
44%
Total Assessment$433,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,208+5.2%
2024$10,652+6.4%
2023$10,015+3.9%
2022$9,638+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft1,702DeedBook 18885, Page 1755Recorded1/28/2022

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,702DeedBook 17979, Page 112Recorded7/23/2020

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 5657, Page 22