Skip to content

16 Ward DrBrick, NJ 08723

Built 2018

Last Sale Price
$244,100
Last Sale Date
Jun 18, 2018

Property Information

Block266
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description2.5SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,280
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$241,300
49%
Improvement Value:$254,800
51%
Total Assessment$496,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,814+5.2%
2024$12,179+3.5%
2023$11,768+1.3%
2022$11,619+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$244,100

From:

To:

Sq Ft2,280DeedBook 17162, Page 906Recorded6/29/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

SaleMulti
$80,000
DeedBook 5216, Page 41