Skip to content

20 Ward Dr.Brick, NJ 08723

Built 2014

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 25, 2021

Property Information

Block266
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,763
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
54%
Improvement Value:$170,100
46%
Total Assessment$370,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,560+5.2%
2024$9,086+3.5%
2023$8,779+1.3%
2022$8,668+1.6%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

SaleMulti
$267,000
DeedBook 15372, Page 609