Skip to content

1 Shore Pine Dr.Brick, NJ 08723

Built 1950

Last Sale Price
$241,000
Last Sale Date
Jul 27, 2020

Property Information

Block268
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class15
Description1SF 060692
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage692
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,500
69%
Improvement Value:$56,400
31%
Total Assessment$181,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,698+5.2%
2024$4,466+3.5%
2023$4,315+1.3%
2022$4,260+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$241,000

From:

To:

Sq Ft692DeedBook 17995, Page 1760Recorded8/5/2020

Property Sale

SaleMulti
$153,000
DeedBook 11737, Page 1587

Property Sale

SaleMulti
$73,500
DeedBook 5455, Page 379

Property Sale

SaleMulti
$77,000
DeedBook 4915, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1950