Skip to content

665 Drum Point Rd.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Apr 8, 2002

Property Information

Block268
Lot24
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,080
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,500
52%
Improvement Value:$118,300
48%
Total Assessment$244,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+5.2%
2024$6,010+3.5%
2023$5,807+1.3%
2022$5,733+1.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 10824, Page 214

Property Sale

SaleMulti
$86,500
DeedBook 5383, Page 505

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5017, Page 341

Property Built

Built

Year Built: 1935