Skip to content

131 Bayview Dr.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Jan 12, 2017

Property Information

Block268
Lot30
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,080
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
48%
Improvement Value:$134,100
52%
Total Assessment$258,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,672+5.2%
2024$6,341+3.5%
2023$6,127+1.3%
2022$6,049+1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$255,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 16643, Page 697Recorded1/27/2017

Property Sale

SaleMulti
$109,900
DeedBook 5676, Page 175

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

SaleMulti
$25,000
DeedBook 5613, Page 495