Skip to content

133 Mathis Dr.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block271
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,376
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,300
41%
Improvement Value:$181,700
59%
Total Assessment$307,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,930+5.2%
2024$7,537+3.5%
2023$7,282+1.3%
2022$7,190+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1935