Skip to content

54 Vanard Dr.Brick, NJ 08723

Built 1940

Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block282
Lot32
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,105
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$216,800
74%
Improvement Value:$74,600
26%
Total Assessment$291,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,527+5.2%
2024$7,154+3.5%
2023$6,912+1.3%
2022$6,825+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940