Skip to content

46 Bayview Dr.Brick, NJ 08723

Built 1930

Last Sale Price
$37,000
Last Sale Date
Mar 22, 1979

Property Information

Block289
Lot43
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page24.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,180
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,000
58%
Improvement Value:$91,000
42%
Total Assessment$219,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,407+5.5%
2024$5,126+3.7%
2023$4,945+1.3%
2022$4,879+1.7%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$37,000
DeedBook 3808, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1930