Skip to content

53 Baywood Blvd.Brick, NJ 08723

Built 1957

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Jun 29, 2018

Property Information

Block306
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage941
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,400
65%
Improvement Value:$68,600
35%
Total Assessment$196,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,063+5.2%
2024$4,812+3.5%
2023$4,649+1.3%
2022$4,590+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

Sq Ft941DeedBook 17178, Page 399Recorded7/17/2018

Property Sale

SaleMulti
$168,000
DeedBook 15274, Page 1191

Property Built

Built

Year Built: 1957