Skip to content

31 Bay Laurel DrBrick, NJ 08723

Built 1970

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Mar 26, 2015

Property Information

Block306
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page25.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,244
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
55%
Improvement Value:$89,400
45%
Total Assessment$199,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,151+5.2%
2024$4,895+3.5%
2023$4,730+1.3%
2022$4,670+1.6%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$135,000

From:

To:

Sq Ft1,244DeedBook 16070, Page 1435Recorded5/4/2015

Property Sale

SaleMulti
$229,900
DeedBook 12027, Page 729

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 5448, Page 33

Property Sale

SaleMulti
$36,000
DeedBook 5223, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1970